تبلیغات
وبلاگ خبری نوشهرنا - کام تلخ مردم نوشهر از سیل سال گذشته/ سیلی که نباید به فراموشی سپرده شود
وبلاگ خبری نوشهرنا
نوشهر مرواریدی در میان جنگل و دریا

وبلاگ فرهنگی اجتماعی و گردشگری نوشهر ما قصد دارد با کمک و همیاری همشهریان خود ،نوشهر ، این شهر زیبا را که مانند مرواریدی مابین صدف دریا و جنگ می درخشد را به خوانندگان معرفی کند.
شهر نوشهر با تقدیم 465 شهید و با تاریخی کهن در غرب استان مازندران قرار دارد که از سمت شمال ازنعمت دریا بهره می برد و از سمت جنوب نیز شکرگزار نعمت جنگل است.
در غرب نوشهر شهر چالوس و در شرق آن شهرستان نور قرار دارد.

مدیر وبلاگ : مهدی مهدوی

کام تلخ مردم نوشهر از سیل سال گذشته/ سیلی که نباید به فراموشی سپرده شود

شنبه 16 آذر 1392  ساعت: 07:15 ق.ظ

نوع مطلب :اخبار نوشهر ،اجتماعی ،

نظرات() 


شهرستان‌های غرب مازندران، بویژه نوشهر به دلیل وضعیت توپوگرافی و عبور رودخانه‌ها و نهرهایی که به دریای خزر متصل می‌شود، به طور عمده در معرض خطر سیل قرار دارد.

به گزارش نوشهر نا به نقل از نوشهر آنلاین ایران جزو ۱۰ کشور حادثه خیز جهان است به گونه ای که از ۴۳ بلای طبیعی موجود در جهان ۳۱ مورد را از آن خود کرده و سالانه حوادث مختلف طبیعی در کشور ایران رخ می دهد.

۷۰درصد کشور ما در معرض خطر زلزله و ۵۰ درصد آن در معرض خطر سیل قرار دارد و ۹۰ درصد جمعیت کشور در معرض خطرات ناشی از سیل و زلزله قرار دارند.

بلایای طبیعی میلیاردها ریال خسارت به کشور ایران وارد کرده و این کشور را از نظر آمار وقوع حوادث طبیعی در مقام ششم جهانی قرار داده است.

شهرستان‌های غرب مازندران، بویژه نوشهر به دلیل وضعیت توپوگرافی (پستی و بلندی زمین) و عبور رودخانه‌ها و نهرهایی که به دریای خزر متصل می‌شود، به طور عمده در معرض خطر سیل قرار دارد.

وقوع ۳ سیلاب ویرانگر در ۱۸ سال اخیر در پاییز سال‌های ۷۳ ، ۸۲ و ۹۱ در شهرستان‌ نوشهر این ذهنیت را ایجاد کرده که پاییز هر سال باید منتظر سیلی دیگراز طبیعت بود.

وقوع سیل ویرانگر در نوشهر، خسارت‌های جبران ناپذیری در بخش‌های مختلف زیربنایی، تأسیسات، راه و مخابرات و بویژه واحدهای مسکونی و تجاری وارد کرده است .

حسن خزایی‌پول یکی از شهروندان نوشهری که بر اثر وقوع سیل دچار خسارت شد در این باره به خبرنگار ما وقوع سیل را این گونه روایت کرد:حوالی ساعت سه و نیم بامداد روز دوشنبه با فریادهای بی‌امان همسایه‌ها از خواب بیدار شدم و وقتی به سمت درب خروجی منزل دویدم و آن را باز کردم آب وارد منزل شد.

وی افزود: بلافاصله خانواده را بیدار و به جای امن پناه بردیم و آسیبی به ما نرسید اما خسارت شدیدی به منزل مسکونی ما وارد شد.

این شهروند نوشهری که از فعالان عرصه رسانه غرب مازندران نیز محسوب می‌شود در ادامه بیان مشکلات ناشی از جاری شدن سیل اظهار داشت: سیل تمام لوازم و اسباب و اثاثیه خانه‌ام را به طور کامل از بین برد و تا ۸۵ درصد به ساختمان منزل مسکونی‌ام خسارت و تخریب وارد کرد.

وی با در خواست از مسئولین امر برای چاره اندیشی به جهت مقابله با سیل افزود: از مسئولین در خواست دارم به دنبال طرح های اساسی برای حل این مشکل باشند .

خانم مقدم ساکن خیابان مولوی یکی از شهروندان نوشهری که در پی سیل سال گذشته دچارخسارت فراوانی شده است در این باره به خبرنگار ما گفت: من در اینجا مستاجرم و سیل سال گذشته بیشتر وسایل زندگی ام را از بین برد از سال گذشته تا کنون با سختی و مشقت توانستیم دوباره آنها را تهیه کنیم.

وی با اشاره به دریافت ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان تسهیلات برای جبران خسارت سیل تاکید کرد: ۵۰۰ هزارتومان از وامی که به ما دادند به صورت بلاعوض بود و ۳ میلیون تومان دیگر را هم که برای دریافت آن به صندق مهر امام رضا معرفی شده بودیم بعد از۵ ماه موفق به دریافت آن شدیم.

این شهروند نوشهری با ابراز نگرانی از وضعیت نامطلوب رودخانه روبروی پارکینگ طبقاتی گفت : بعد از هر بارشی ما نگرانیم که به علت عدم عبور مناسب آب از رودخانه دوباره درگیر سیل شویم.

خانم بیژنی ساکن خیابان امام رضا نوشهر که از خسارت دیدگان سیل سال گذشته است هم در این باره می گوید : من و همسرم مسن هستیم و درآمد زیادی نداریم ،سیل سال گذشته خسارت زیادی به ما وارد کرد تمام مایحتاج زندگی را سیل با خود برد حتی مقدار پولی را هم که در زیر قالی داشتم را هم از دست دادم.

خانم دلدار دیگر شهروند نوشهری ساکن خیابان مولوی هم در این باره اظهار داشت : بعد از هر بارش شدید باران به علت لایروبی نبودن رودخانه خیابان مولوی و وضعیت نامطلوب آن ما همیشه ترس از این داریم که دوباره سیل تمام زندگیمان را از بین ببرد.

وی افزود: همسرم فوت کرده و سه فرزند مجرد دارم ، درصورت بروز سیل دیگر قادر به تهیه لوازم زندگی نیستم و از مسئولین تقاضا دارم که فکری برای این مشکل کنند.

* لزوم آزادسازی حریم رودخانه ها و جلوگیری از ساخت و سازها در آن

فرماندار نوشهر نیز در این باره اظهار داشت : در بحث سیل متاسفانه مردم نوشهر و حتی بخش مرکزی و کجور نیز به صورت دوره ای آسیب می بینند و امروز اگر وضعیت بخش مرکزی نوشهر مورد ارزیابی واقع شود تغییر مسیر رودخانه بر اثر طغیان به صورت دوره ای دیده می شود و این بیانگر آن است که از این منظر آسیب پذیر هستیم.

وی با اشاره به لزوم آزادسازی حریم رودخانه ها و جلوگیری از ساخت و سازها در آن ابراز کرد: پس از وقوع سیل ۹۱ این عهد را بستیم تا آن چه را که در گذشته خطا و اشتباه بود دیگر تکرار نشود و بر این اساس به صورت یک مجموعه ، یک افق و دورنمایی را در پیش گرفتیم.

وی افزود : اعتباراتی را از محل حوادث و… برای منابع طبیعی دیده شد و در بالادست سرشاخه گیر برای مدیریت ارتفاع رودخانه و جلوگیری از رانش دیواره های رودخانه چند رسوب گیر زده شد که امسال در سالروز وقوع سیل در سال ۹۱در نوشهر مورد بهره برداری قرار می گیرد.

در محدوده خیابان فردوسی و گردکل ، سیل زدگانی که از قبل برای آنها در نقطه ای دیگر زمین درنظر گرفته شد به آنها واگذر شده و تخریب خا نه های آن ها در حریم رودخانه انجام و آواربرداری صورت گرفت و بدین طریق حریم رودخانه آزاد شد و دیوارچینی آن هم از سوی شهرداری آغاز شد.

*نمی توانیم به سیل بگوییم که ما فعلاٌ بودجه نداریم شما نیایید!

امام جمعه نوشهر نیز در این باره با مهم دانستن حفظ آمادگی در برابر حوادث طبیعی گفت: با توجه به سیل خیز بودن نوشهر ضرورت دارد رودخانه های منطقه لایروبی شود تا در این فصل سرما و بارندگی شاهد تکرار طغیان رودها و وقوع سیل نباشیم.

آیت الله مشایخ با اشاره به آنکه شهرستان نوشهر ظرف سال های اخیر از طریق سیلاب و زلزله خسارت های فراوانی دیده است خاطرنشان کرد: متاسفانه عده ای با قانون گریزی و تجاوز به حریم های رودخانه و دریا در شهرستان نوشهر، خود سبب خسارت می شوند و عجیب است که در این خصوص نظام و دولت را مقصر می دانند.

وی با اشاره به گذشت بیش از یک سال از حادثه سیل و خسارت بالا به زمین های کشاورزی و منازل مسکونی مردم خاطر نشان کرد: هنوز مسئولان محترم استانی بودجه جبران خسارت سیل را تامین نکرده اند و پل ارتباطی روستای خیرسر که در اثر سیل تخریب شده بود تا کنون به نتیجه نرسیده و در مراحل اولیه ساخت قرار دارد.

امام جمعه نوشهر افزود: شاید آقایان مسئول در استان به ما بگویند بودجه نداریم اما ما نمی توانیم به سیل بگوییم که ما فعلاٌ بودجه نداریم شما نیایید.!

*سیل بحران نیست بلکه می‌توان آن را مدیریت کرد

نماینده مردم نوشهر ، چالوس و کلاردشت نیز در این باره خاطرنشان کرد: باید طرح جامع سیلاب برای مناطق سیل خیز استان تدوین شود.

قاسم احمدی لاشکی با اشاره به وقوع سیل های متعدد در مازندران گفت: همه ساله شاهد وقوع سیل در مازندران هستیم که باید دلیل آن مشخص شود.

وی تاکید کرد : امروز سیل در دنیا دیگر بحران نیست بلکه می‌توان سیل را مدیریت کرد.

احمدی لاشکی با بیان اینکه در کارهای اجرایی باید نکات اصولی و فنی مورد توجه قرار گیرد، افزود: در بحث پل روستای خیرسر که در سیل گذشته تخریب شده است باید هرچه زودتر تکلیف این پل مشخص شود.

*باید حرکتی اصولی انجام دهیم تا با هر بارش شدید باران دل همشهریان مان نلرزد

عضو شورای شهر نوشهر نیز در این مورد با اشاره به این نکته که سیل هرچندسال یک بار لطمات مادی ، معنوی و روحی زیادی به نوشهر وارد می کند، گفت: متاسفانه به علت عدم مدیریت یکپارچه و هماهنگ، وجود متولیان متخلف در داخل و در خارج شهر، بودجه های اختصاص یافته به صورت پروژه های کوچک و اولویت بندی نشده و ناهماهنگ جهت ساماندهی رودخانه هزینه شده و درمان جلوگیری از سیل عقیم مانده است و از طرفی متاسفانه حداقل بهره برداری های انجام شده از رودخانه برای خود رودخانه هزینه نمی شود.

علی رضا همتی با اشاره به این نکته که مرز میان دوشهر نوشهر وچالوس مرز طبیعی رودخانه است افزود: می توان با جمع آوری تجربیات گذشته و مطالعات از حوزه آبخیز تا مسیر رودخانه به دریا توسط مشاورینی ذیصلاح هیدرولوژِی ومهندسی رودخانه که کاری تخصصی است مشکل هدایت آبهای سطحی و تبدیل چالش رودخانه به فرصت های جاذبه های گردشگری ،را فراهم کرد که این کار همت کلیه مسئولین ادارات مختلف شهرستان چالوس ونوشهر را بامشخص کردن اهداف مشترک می طلبد .

وی با اشاره به ضرورت تشکیل کارگروهی متشکل از شهرداری، شورای شهر، فرمانداری، آبیاری، آبخیزداری، منابع طبیعی، جهاد، صنعت ومعدن تجارت ومدیران بومی فرامنطقه ای برای مقابله با سیل بیان کرد: چقدر زیبا است اگر بتوانیم حرکتی اصولی وپایدار انجام دهیم تا با هر بارش شدید باران رحمت الهی دل همشهریان مان را نلرزاند وخاطرات تلخ سیل های گذشته تکرار نگردد پس بیاییم در قالب یک مدیریت واحد و تعیین یک متولی در راس کل برنامه های پیشگیری از سیل این معضل را برای همیشه حل نمائیم.

*ضرورت مقابله با برداشت بی رویه از بستر رودخانه ها

مدیر امور منابع آب نوشهر و چالوس هم در این باره با اشاره به اقدامات انجام گرفته در پیش گیری از سیل گفت : پس از وقوع سیل سال گذشته با به کار گیری امکانات و ادوات در اختیار ستاد بحران نسبت به ساماندهی بخش هایی از رودخانه های شهرستان اقداماتی انجام گرفت ولی متاسفانه هیچ گونه اعتباری برای لایروبی و یا سا ماندهی رودخانه های شهرستان اختصاص داده نشده است.

حسن میرزآقایی با اشاره به بارندگی های شدید اخیر و احتمال وقوع سیلاب تاکید کرد: طبق تبصره ذیل ماده ۵۵ قانون شهرداری ها ، شهرداری ها موظفند نسبت به تنظیف و پاکسازی کلیه مجاری آبی اعم از رودخانه ها و انهار و… بانظارت اداره امور آب در محدوده شهری اقدام نمایند.

وی با ابراز نگرانی از تخریب حوزچه آرامش پل ماشلک تاکید کرد : شهرداری با همکاری اداره راه و شهرسازی باید هرچه زود تر نسب به رفع این مشکل اقدام کنند ، تا در صورت بروز سیل دچار مشکل نشویم.

میرزآقایی برداشت بی رویه از بستر رودخانه ها توسط افراد سود جو را یکی از دلایل بروز سیل عنوان کرد و خواستار همکاری بیشتر دهیاران منطقه شرق نوشهر برای مقابله با آنان شد .

*زمینه مستعد شیوع وبا در مناطق سیل خیز

عضو نظام پزشکی شهرستان نوشهر در گفتگو با خبرنگار ما در این باره گفت: زمینه ی شیوع بیماری وبا در مناطق سیل خیز به علت آلودگی آب مستعد تر است.

خانم دکتر سعیدی افزود: این بیماری حالت سرایت و اپیدمی دارد و در مناطق سیل خیز به علت آلودگی آب ها زمینه ی شیوع آن مستعد ترمی باشد.

 

گزارش از خیراله مهدی زاده


نوشته شده توسط:مهدی مهدوی

ویرایش:شنبه 16 آذر 139207:27 ق.ظ
برچسب ها: آسیب دیده از سیل، برداشت بی رویه از بستر رودخانه ها، جاری شدن سیلاب، جبران خسارت سیل، زمینه مستعد شیوع وبا در مناطق سیل خیز، سیل، سیل اخیر نوشهر،
دنبالک ها: نوشهر آنلاین ،
invasion modern empire cheats
شنبه 5 اسفند 1396 10:57 ب.ظ
این مقاله ایده ای را برای بینندگان جدید وبلاگ نویسی فراهم می کند که در واقع چگونه می توان یک وبلاگ را انجام داد.
How do you treat Achilles tendonitis?
دوشنبه 30 مرداد 1396 02:49 ب.ظ
Hello! I just wanted to ask if you ever have any issues with hackers?
My last blog (wordpress) was hacked and I ended
up losing several weeks of hard work due to
no back up. Do you have any methods to protect against hackers?
Foot Complaints
سه شنبه 17 مرداد 1396 04:42 ق.ظ
you are in reality a just right webmaster.
The website loading speed is amazing. It seems that you're doing
any unique trick. Furthermore, The contents are masterpiece.
you have done a excellent task on this matter!
What is leg length discrepancy?
شنبه 14 مرداد 1396 05:38 ب.ظ
Thanks very nice blog!
plaza.rakuten.co.jp
جمعه 13 مرداد 1396 02:48 ب.ظ
Howdy just wanted to give you a quick heads up. The text in your article seem to be
running off the screen in Chrome. I'm not sure if this is a formatting issue
or something to do with web browser compatibility but I
thought I'd post to let you know. The design and style look great
though! Hope you get the issue fixed soon. Kudos
Foot Problems
شنبه 7 مرداد 1396 09:51 ب.ظ
Wonderful web site. A lot of useful info here.
I'm sending it to some buddies ans additionally sharing in delicious.
And naturally, thanks on your sweat!
manicure
سه شنبه 22 فروردین 1396 08:41 ق.ظ
Yes! Finally something about manicure.
manicure
یکشنبه 20 فروردین 1396 10:47 ق.ظ
I’m not that much of a internet reader to be honest
but your sites really nice, keep it up! I'll go
ahead and bookmark your website to come back in the future.
All the best
manicure
سه شنبه 15 فروردین 1396 01:02 ب.ظ
I pay a quick visit day-to-day some blogs and sites to read content, except this website gives quality based writing.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اَبر برچسبها

نوشهرنا  شرور نوشهری  امامزاده های مازندران  اشرار  نامه رهبری به جوانان و امریکای شمالی  مراحل ساخت بندر نوشهر  تجمع اعتراض آمیز بازاریان نوشهر  خشخاش  سیاه‌نمایی گسترده علیه اسلام  آلودگی  اداره اوقاف  دستگیری عامل فروش مواد مخدر در نوشهر  محور چالوس و نوشهر  بوته خشخاش  استفاده از طبیعت  استفاده از طبیعت در روز سیزدهم فروردین  آب شرب نوشهر  عدم وجود علایم ترافیکی  توهین به پیامبر اعظم  تجمع اعتراض آمیز بازاریان نوشهری  تجمع  امامزاده عبدالله  نوشهر  آب آلوده  مواد مخدر  حفظ حرمت ایام فاطمیه  دستگیری شرور نوشهری  امحا بوته خشخاش  امامزاده  اشرار در نوشهر  چشمه گردوک  خرافات  امامزاده محمد  ارتقای خدمات رسانی به شهروندان  چگونگی احداث بندر نوشهر  واگذاری زمین  میثم زندی- مدیر موسسه مردم نهاد فرهنگی هنری نیما  امحا خشخاش در نوشهر  آمل  حرمت حضرت زهرا (س)  داستان چاله و چاه  امحا بوته خشخاش در نوشهر  حفظ و نگهداری طبیعت  تجمع اعتراض آمیز  عملیات احداث بندر نوشهر  آلودگی منابع تامین آب  تنها منبع تامین آب شرب نوشهر  عامل فروش مواد مخدر  حوادث اخیر در فرانسه  شهرستان نوشهر 

جستجو