وبلاگ خبری نوشهرنا
نوشهر مرواریدی در میان جنگل و دریا

وبلاگ فرهنگی اجتماعی و گردشگری نوشهر ما قصد دارد با کمک و همیاری همشهریان خود ،نوشهر ، این شهر زیبا را که مانند مرواریدی مابین صدف دریا و جنگ می درخشد را به خوانندگان معرفی کند.
شهر نوشهر با تقدیم 465 شهید و با تاریخی کهن در غرب استان مازندران قرار دارد که از سمت شمال ازنعمت دریا بهره می برد و از سمت جنوب نیز شکرگزار نعمت جنگل است.
در غرب نوشهر شهر چالوس و در شرق آن شهرستان نور قرار دارد.

مدیر وبلاگ : مهدی مهدوی

خانواده ها با بهره گیری از سواد رسانه ای از تهدیدات رسانه ها در امان خواهند ماند

شنبه 16 آذر 1392  ساعت: 07:33 ق.ظ

نوع مطلب :اجتماعی ،سیاسی ،

نظرات() 

http://www.uploadax.com/images/59053242353101798684.jpg
سواد رسانه ای ساختاری فکری به خانواده خواهد داد که بر اساس آن باید و نبایدهای استفاده از رسانه را مشخص می کند و این گونه از بسیاری از مخاطرات و تهدیدات در امان خواهد ماند.

نوشهر نا به نقل از نوشهر آنلاین – سواد رسانه‌ای یکی از مباحث جذاب در حوزه ارتباطات است که اولین بار در سال ۱۹۶۵ توسط مارشال مک لوهان در یکی از کتاب‌هایش(درک رسانه: توسعه ابعاد وجودی انسان-Understanding Media: The Extensions of Man) عیناً به کار برده شد.
مک لوهان معتقد بود زمانی که دهکده‌ جهانی فرا رسد باید انسان‌ها به سواد جدیدی به نام سواد رسانه‌ای دست یابند.

سواد رسانه‌ای به عنوان یک اندیشه کلیدی در عصر حاضر و نیز در معنای دسترسی، تجزیه و تحلیل و هم‌چنین تولید ارتباط در شکل‌های گوناگون رسانه‌ای، به مخاطبان این امکان را می‌دهد که به صورتی فعال به سراغ رسانه‌ها رفته و سعی ‌کنند معنای پیام هایی که با آنها مواجه می‌شوند را تعبیر و تفسیر کنند.
بر این اساس سواد رسانه‌ای به مخاطبان گوشزد می‌کند از اندیشه‌های سطحی فاصله گرفته و به سمت اندیشه‌های عمقی حرکت کنند، با تفکری منتقدانه به انتخابهای رسانه‌ای اقدام کرده و در یک کلام، به راحتی افسار اندیشه‌شان را به دست رسانه‌ها نسپارند؛ بنابراین می‌توان گفت سواد رسانه‌ای سبب می‌شود جهت‌یابی فرد با دوراندیشی و درایت و نیز درک موقعیت‌ها همراه شود. البته این در حالی است که متأسفانه خواست اغلب افراد، برخورد یک سویه، انفعالی و غیرهدفمند با رسانه‌هاست.
اما سواد رسانه‌ای در جامعه‌ ما با شکاف بسیار بزرگی مواجه بوده و نه تنها عامه مردم، که بسیاری از نخبگان و دانشگاهیان کشور نیز هم‌چنان با سواد رسانه‌ای بیگانه‌اند؛ این در حالی است که گسترش هر روزه هجمه‌های رسانه‌ای غرب علیه ایران، دنبال شدن پروژه‌های اسلام‌هراسی، شیعه‌هراسی و ایران‌هراسی، گسترش فراوان شبکه‌های ماهواره‌ای فارسی‌زبان و هم‌چنین راه‌اندازی هر روزه سایت‌های اینترنتی، وبلاگ‌ها و‌ شبکه‌های اجتماعی مختلف و در یک کلام، توسعه روزافزون استفاده دشمن از فناوریهای نوین در راستای ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی ایران از یک سو و نیز نقش مهم آگاه‌سازی عامه مردم به عنوان مخاطبان و هدف اصلی این جنگ رسانه‌ای، برای مواجهه فعال و آگاهانه با این رسانه‌ها، در راستای خنثی نمودن نقشه‌های دشمنان از سوی دیگر، لزوم و اهمیت پرداختن به موضوع سواد رسانه‌ای را به عنوان یکی از مباحث کلیدی در این آگاه‌سازی و یکی از راهکارهای مهم در مقابله با جنگ نرم دشمن در عصر حاضر ضروری می‌سازد؛ اما متأسفانه این مقوله هم چنان در کشور مغفول مانده و به نگارش چند مقاله، انجام چند مصاحبه، ترجمه تعداد محدودی کتاب و انجام تحقیقاتی اندک، محدود شده و حتی در سطح دانشگاه‌ها و مراکز تحقیقاتی رسانه‌ای کشور نیز مورد توجه جدی قرار نگرفته است.

*نقش سواد رسانه ای در نهاد خانواده
بالطبع خانواده نیز به عنوان کوچکترین نهاد تشکیل دهنده جوامع بشری از این حیث مستثنی نبوده و اثرات رسانه در انتقال مفاهیم و شیوه های زندگی که از آن به سبک زندگی (style life) یاد می شود به وضوح قابل مشاهده است.
حجم فراوانی از محتوا که از طریق رسانه ها ائم از مکتوب و مجازی و … در اختیار نهاد خانواده قرار می گیرد، تاملاتی را در پی خواهد داشت که جهت دهنده فکری و رفتاری خواهند بود.
همانطور که می دانیم رسانه ها به عنوان یکی از ابزارهای جنگ نرم، همواره مد نظر جریان سلطه برای پیشبرد اهداف و منویات آنها مد نظر بوده است لذا برخورد با این مقوله، باید بر اساس راهبردها و شیوه هایی باشد که بهره مناسب از این ابزار صورت پذیرد.
در حال حاضر مهمترین تهدیدی که از جانب رسانه، متوجه نهاد خانواده به عنوان یکی از اساسی ترین و کلیدی ترین تفکر دینی ما می باشد، ارائه محتوای ناپاک و غیر همگون با فرهنگ غنی اسلامی ایرانی است که سعی دارد با پوک کردن و سست نمودن درون مایه های فکری نهاد خانواده ،درصدد القای فرهنگ خودکه همانا مصرف گرایی و در نهایت استحمار تمدنی است، گام بردارد.
در این فرآیند،رسانه به جای آن که در راستای تعمیق و استواری بنیان های فکری، هویتی و عقیدتی خانواده ها گام بردارد در جهت عکس عمل کرده و به آلت قتاله ای برای فرهنگ جامعه مبدل می شود.
خانواده ها باید به یک نوع درک متکی بر مهارت دست یابند که براساس آن بتوانند انواع رسانه‌ها و تولیدات آن‌ها را شناخته و از یکدیگر تفکیک کنند.
این درک متکی بر مهارت، همان سواد رسانه ای است و با این تعریف، خانواده با استفاده از سواد رسانه ای قادر خواهد، محتوای پاک را از ناپاک و نامطلوب تمیز دهد.
سواد رسانه‌ای می‌تواند به خانواده به عنوان عضوی از جامعه مخاطبان رسانه‌ها بیاموزد که از حالت انفعالی و مصرفی خارج شده و به معادله متقابل و فعالانه‌ای وارد شوند که در نهایت به نفع خود آنان باشد، در حقیقت سواد رسانه‌ای کمک می‌کند تا از سفره‌ی رسانه‌ها به گونه‌ای هوشمندانه و مفید بهره‌مند شویم.
در حقیقت سواد رسانه ای ساختاری فکری به خانواده خواهد داد که بر اساس آن باید و نبایدهای استفاده از رسانه را مشخص می کند و این گونه از بسیاری از مخاطرات و تهدیدات در امان خواهد ماند.
به زبان ساده، سواد رسانه‌ای مثل یک رژیم غذایی است که هوشمندانه مراقب است که چه موادی مناسب هستند و چه موادی مضر؛ چه چیزی را باید مصرف کرد و چه چیزی را نه و یا این‌که میزان مصرف هر ماده بر چه مبنایی باید استوار باشد.

خیراله مهدی زاده – فعال رسانه ای


نوشته شده توسط:مهدی مهدوی

ویرایش:شنبه 16 آذر 139207:39 ق.ظ
برچسب ها: ارتباطات، جنگ نرم، خانواده، خیراله مهدی زاده، رسانه، سواد رسانه ای، نهاد خانواده،
دنبالک ها: نوشهر آنلاین ،

آرشیو موضوعی

آرشیو

آخرین پستها

نویسندگان

لینکستان

لینکدونی

آمار وبلاگ

  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :

اَبر برچسبها

دستگیری شرور نوشهری  امامزاده محمد  سیاه‌نمایی گسترده علیه اسلام  میثم زندی- مدیر موسسه مردم نهاد فرهنگی هنری نیما  حفظ حرمت ایام فاطمیه  تجمع اعتراض آمیز  امامزاده  حفظ و نگهداری طبیعت  عملیات احداث بندر نوشهر  نوشهر  چشمه گردوک  استفاده از طبیعت  اداره اوقاف  عدم وجود علایم ترافیکی  محور چالوس و نوشهر  مواد مخدر  آب شرب نوشهر  بوته خشخاش  آلودگی منابع تامین آب  عامل فروش مواد مخدر  خشخاش  تنها منبع تامین آب شرب نوشهر  چگونگی احداث بندر نوشهر  امحا بوته خشخاش در نوشهر  امامزاده های مازندران  تجمع اعتراض آمیز بازاریان نوشهری  خرافات  ارتقای خدمات رسانی به شهروندان  داستان چاله و چاه  شرور نوشهری  حوادث اخیر در فرانسه  نامه رهبری به جوانان و امریکای شمالی  آمل  شهرستان نوشهر  حرمت حضرت زهرا (س)  آلودگی  تجمع اعتراض آمیز بازاریان نوشهر  امحا بوته خشخاش  امامزاده عبدالله  امحا خشخاش در نوشهر  دستگیری عامل فروش مواد مخدر در نوشهر  نوشهرنا  توهین به پیامبر اعظم  استفاده از طبیعت در روز سیزدهم فروردین  تجمع  اشرار  اشرار در نوشهر  واگذاری زمین  آب آلوده  مراحل ساخت بندر نوشهر 

جستجو


شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic